Święta tuż tuż, a na świątecznym stole oczywiście nie może zabraknąć karpia! Zanim jednak wybierzecie się do sklepu przeczytajcie kilka wskazówek jak wybrać karpia.
Jak wygląda zdrowy karp?
Zakup:
Przy zakupie karpia w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na zbiornik, woda powinna być czysta, zimna i bez piany a dobry karp powinien pływać grzbietem do góry. Jeśli nie ma w niej wystarczająco dużo miejsca, żeby swobodnie się przemieszczać, bo ryb jest zbyt wiele lub pływają bokiem, to lepiej zrezygnować z zakupu niż mieć wątpliwości bo ryby u tego sprzedawcy nie mają prawidłowych warunków o czym świadczyć może również "łapczywe" łapanie powietrza przez ryby.
Oczy :
Świeża ryba nie powinna mieć wklęsłych, mętnych oczu – muszą być one wypukłe i błyszczące.
Garb :
Wybierając karpia zwróć uwagę na jego garb - powinien być on duży i wydatny.
Śliskość ryby :
Karp po wzięciu do ręki nie może być suchy – praktycznie powinien wyślizgiwać się z rąk.
Skóra :
Świeży karp ma błyszczącą, jędrną i ładnie wyglądającą a łuski powinny przylegać do ciał ryby.
Skrzela :
Kupując karpia w całości skrzela powinny być w ciemnoczerwonym żywym kolorze, jeśli kolor skrzeli jest blady to oznacza że karp w ostatnim okresie przebywał w kiepskich warunkach.
Kup na próbę :
Czy to w markecie czy na bazarze to do świąt jest jeszcze kilka dni więc jeśli mamy wątpliwości warto kupić jednego karpia na próbę.
Każdy kolor smakuje tak samo
Najważniejsze, o czym należy pamiętać: na smak ryby nie ma wpływu jej kolor, ale waga! Kolor karpia zależy od dna zbiornika, w jakim się znajduje. Jeżeli dno pokryte jest żwirem, ryba będzie oliwkowa, pokrycie torfowe daje jej kolor bardzo ciemny – zieleń wpadającą w czerń.
Waga - jest najważniejsza
O tym, jak smakuje karp, decyduje jego waga. Mniejszy, młodszy karp ważący 1,2-1,4 kg cechuje się delikatnym mięsem i nadaje się na dzwonka. Karp duży 2-2,5 kg ma mięso twardsze i mniej soczyste, z którego dobrze robi się filety.
Transport żywej ryby do domu :
Coraz częściej sprzedawcy do transportu żywych ryb oferują specjalne plastikowe pojemniki aby ryba mogła oddychać. W przypadku braku takich pojemników unikajmy foliowych toreb (jednorazówek lub reklamówek) lepiej użyć płóciennej torby lub siatki a najlepiej transportować karpia w pojemniku z wodą.
Warto również wiedzieć :
Aby wyhodować dorodnego karpia trzeba poczekać ok. 3 lat. Takie karpie są najsmaczniejsze. Karp, który jest tuczony na „szybko” (ok. 2 lat) jest zazwyczaj mocno garbaty i krótki, gdyż nagły przypływ masy źle działa na jego kręgosłup. Jego smak jest dużo gorszy i był on z pewnością karmiony granulatami wysokobiałkowymi, a nie naturalnym pokarmem, czy paszami zbożowymi.
Powyższe informacje warto przeczytać, zapamiętać i zastosować aby Święta były jeszcze smaczniejsze - warto również UDOSTĘPNIĆ te informacje swoim znajomym.
Wszystkim miłośnikom ryb, życzę smacznego karpia!
zdjęcie: internet
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz